Gurur Tablomuz

İlke ÖZYÜKSEL’den Hem Dünya Rekoru Hem Gümüş Madalya!

Mezun öğrencimiz, Milli sporcumuz İlke ÖZYÜKSEL, Laser Run’da 11:20.29’luk derecesiyle kendisine ait dünya rekorunu geliştirdiği Macaristan Modern Pentatlon Salon Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı.

Öğrencimiz İlke ÖZYÜKSEL’i, Tüm takım, antrenör ve emeği geçen herkesi tebrik eder bu madalyayı Türk sporuna kazandırdıkları için teşekkür ederiz.


 
Fakültemiz öğrencisi Duygu DOĞAN’ında aralarında olduğu;
Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı, ‘3 çember 2 labut’ aletinde Avrupa şampiyonu oldu.Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinden (TMOK) yapılan açıklamaya göre, Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Nil Karabina, Eda Asar’dan oluşan Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Ritmik Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda ‘3 çember 2 labut’ aletinde şampiyonluğu elde etti.
Türkiye bu kategoride ilk şampiyonluğuna ulaştı.
Öğrencimiz Duygu DOĞAN’ı, Tüm takım, antrenör ve emeği geçen herkesi tebrik eder bu madalyayı Türk sporuna kazandırdıkları için teşekkür ederiz.


2019 Mustafa V. Koç Spor Ödülü, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Mezunumuz milli atlet İlke ÖZYÜKSEL’e Verildi.
7 dünya rekoru, olimpiyatlarda bir ilk, mucize gibi bir hayat; 2019 Mustafa V. Koç Spor Ödülü İlke Özyüksel’e verildi…
Sporcu, yönetici ve destekçi olarak spora bağlılarıyla da bilinen Mustafa V. Koç’un Koç Holding ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde işbirliğiyle ilgili “Mustafa V. Koç Spor Ödülü” üçüncü kez sahibini buldu.
“Seçici Kurul ve Jüri üyeler “2019 Mustafa V. Koç Spor Ödülü “ne ,”Modern Pentatlon” sporunda Türkiye’yi Olimpiyat Oyunları’nda temsil eden ilk olimpik milli atlet İlke Özyüksel üniversiteler, gençlik – spor kulüpleri ve sporla ilgili pek çok kişi ve kurumdan gelen öneriler arasından, Seçici Kurul ve Jüri değerlendirmesi sonucunda “2019 Mustafa V. Koç Spor Ödülü”ne lâyık görüldü. İlke Özyüksel, toplam 250 bin liralık maddi ödülün yanı sıra sıralama Koç logoları da mimarı olan dünyaca ünlü tasarımcı Ivan Chermayeff tasarlanan ödülü’nde, Four Seasons Hotel Bosphorus’ta hazırlanan tören ile Caroline N. Koç’un elinden aldı.
İlke Özyüksel kimdir?
İlke Özyüksel, 1997 yılında Şubat ayında Ankara’da dünyaya geldi. İlke Özyüksel ‘de 9 yaşında iken, spororunun ardından kariyerini sürdürüyor. Türkiye adını olimpiyat mücadelesi veren ilk modern pentatek olan Özyüksel, Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunu olup,Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Sporcu Komisyonu üyesidir.
İlke ÖZYÜKSEL’in başarıları:
  • 2019 UIPM Dünya Kupası, Szekesfehervar / Macaristan – Gümüş Madalya.
  • 2018 Avrupa Gençler Şampiyonası, El Prat De Llobregat / İspanya – Altın Madalya.
  • 2018 UIPM Dünya Kupası, Kahire / Mısır – Bronz Madalya 
  • 2017 Avrupa Şampiyonası, Minsk / Belarus – Bronz Madalya.
  • 2017 Avrupa Gençler Şampiyonası, Barselona / İspanya – Bronz Madalya.
  • 2017 UIPM Dünya Kupası, Drzonkow / Polonya – Bronz Madalya.
  • 2017 UIPM Dünya Kupası, Kahire / Mısır – Gümüş Madalya.
  • 2016 Avrupa Şampiyonası, Sofya / Bulgaristan – Bronz Madalya.
  • 2016 Avrupa Gençler Şampiyonası, Drzonkow / Polonya – Gümüş Madalya.
  • 2012 Avrupa Yıldızlar B Şampiyonası, Varşova / Polonya – Gümüş Madalya.
Modern pentatlon nedir?
Modern pentatlon beş disiplinden oluşup, dört etkinlikte organize ediliyor. Etkinlikler, eskrim, yüzme, binicilik, laser run (atış ve koşu) ‘dur. Modern pentatlon eğitici, fiziksel, zihinsel ve entelektüel yönleriyle bütünleyici bir spordur. Yüzme ve atletizm pentatlonun fiziksel yanının temel disiplinlerini yapılandır. Zihinsel yanını açma atışını, stres kontrolünü ve kusursuz bir teknik tasarımı.

 

19-22 Ekim 2017 tarihinde Antalya’da düzenlenen 9. Uluslararası Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Kongresi’nde fakültemiz öğretim elemanlarından Hidayet Suha YÜKSEL ve Fehmi TUNCEL tarafından hazırlanan “Teknoloji Destekli Aktif Oyuna Dayalı Beden Eğitimi Derslerine Katılan 5. Sınıf Öğrencilerinin Deneyimleri” başlıklı bildiri en iyi sözlü sunum ödülünü almıştır. Hocalarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


02-08 Temmuz 2017 tarihleri arasında Rusya’nın Kazan kentinde düzenlenecek olan FISU Volunteer Leaders Academy’de ülkemizi ve üniversitemizi temsil etmek üzere Fakültemiz Spor Yöneticiliği Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Hülya CİN seçilmiştir.

FISU 2018 World Championship ile International Day of University Sports etkinliğin iki ayağını oluşturmaktadır. İlk defa gerçekleşecek olan sözkonusu forumda seminerler, antrenmanlar, geniş kapsamlı eğitsel etkinlikler, kültürel gösteriler ile iş süreci konulu eğitimler düzenlenecek olup, IOC, UNESCO, WADA tarafından gönderilen temsilciler ve alanında uzman eğitmenlerce dersler verilecektir.

Değerli öğrencimiz Hülya CİN’i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun 11-16 Aralık 2016 tarihlerinde Bülent Ecevit Üniversitesi’nde düzenlediği Basketbol 2. Lig Grup Müsabakalarında, antrenörlüğünü Arş. Gör. Övünç ERDEVECİLER‘in yaptığı üniversitemiz Kadın Basketbol Takımı grup 2.si olarak 1. Lige çıkmaya hak kazanmıştır. Hocamızı ve öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


Öğrencimiz Celil ERDOĞDU Halter Gençler Avrupa Şampiyonu 05/12/2016 tarihinde İsrail’in Eliat kentinde düzenlenen Gençler Avrupa Şampiyonası’nda öğrencimiz Celil Erdoğdu 69 kiloda, toplamda 310 kiloya ulaşarak Avrupa Şampiyonu olmuştur. Kendisini tebrik eder başarılarının devamını dileriz.