Koronavirüs hastalığı (COVID-19) Bilgilendirme

Koronavirüs Çin’den başlayarak dünyanın pek çok ülkesinde görülen, solunum yolu enfeksiyonuna neden olan bir virüstür. Olguların büyük kısmı hafif seyretmekle birlikte ateş, öksürük ve nefes darlığı günler içerisinde ilerleyerek zatürre ve solunum yetmezliğine neden olabilir. İleri yaştaki kişiler ve altta yatan başka hastalıkları olanlar bu virüsten daha ağır etkilenmektedir.
Koronavirüse karşı bir aşı yok ve yakın zamanda da olması beklenmemektedir. Bu nedenle korunma önlemleri çok önemlidir. Bugünkü bilgilerimizle yaklaşık %2 oranında ölümle sonuçlanan bu hastalıktan korunmak için yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır:
En etkili korunma yöntemi el temizliğidir .
Damlacıklarla kirlenmiş yüzeylerde (kapı kolu, elektrik düğmeleri, bilgisayar klavyeleri, tutamaklar vb) virüs birkaç saat canlı kalabilmektedir. Bu süre içinde kirlenmiş yüzeylere dokunan sağlıklı kişiler virüsü ellerine bulaştırırlar. Sonrasında kirli ellerini yüzlerine, göz, burun ve ağızlarına götürdüklerinde virüsü vücutlarına almış olurlar. Bu nedenle su ve sabunla 20 saniye el yıkama veya alkol bazlı antiseptiklerle elleri ovalama yoluyla el temizliği sağlanmalıdır.
 
Kirli eller yüz, göz ağız veya buruna götürülmemelidir.
Öksürürken veya hapşırırken ağız ve burun kağıt mendille kapatılmalı, kağıt mendil, peçete bulunamadığında dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.
 
Nezle, grip benzeri şikayetleri olanlar diğer insanları korumak için mutlaka tıbbi maske takmalıdır.
Sağlıklı kişilerin günlük hayatta maske kullanmalarına gerek yoktur.
 
Nezle, grip benzeri şikayetleri olan kişilere 1 metreden daha fazla yaklaşılmamalıdır.
Sık el değen kapı kolu, elektrik düğmesi gibi yerler ve diğer yüzeyler sık sık deterjanlı
suyla temizlenmelidir.
 
….Selamlaşırken tokalaşma ve öpüşmekten kaçınılmalıdır.
 
corona virüsü broşür ile ilgili görsel sonucu