13 ŞUBAT UNESCO DÜNYA RADYO GÜNÜ

13 Şubat UNESCO Dünya Radyo Günü’nün 2018 yılı teması “Radyo ve Spor” olarak ilan edilmiştir. Dünya Radyo Günü 2012 yılında BM Genel Kurulu tarafından onaylanmasından bu yana her yıl 13 Şubat günü kutlanan Uluslararası bir gündür. Bu Uluslararası gün bilgi eğlence ve dinleyici etkileşimiyle demokratik tartışmalara olan katkısı ve radyo olaylarını kutlamak için yıllık bir fırsat sağlamaktadır.
2018 Dünya Radyo Gününün teması, spor programlarına temalar doğrultusunda daha fazla çeşitlilik sağlamak olduğundan “Radyo ve Spor” ile ilgi temalar şöyledir:

  1. Spor Kapsamında Çeşitlilik Geleneksel sporlar ve oyunlar ile kökleşmiş sporlar da dâhil olmak üzere çok çeşitli sporların tanıtımı yoluyla spor içeriğinde daha çeşitli ve dengeli bir sunumu desteklemek.

 

  1. Spor Kapsamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Toplumsal cinsiyet normlarına ve kalıplarına meydan okumak ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın sporcuları adil bir şekilde yansıtmak ve erkek ile kadın sporlarını dengeli bir şekilde kapsamayı teşvik etmek.
  2. Spor Kapsamı yoluyla Barış ve Kalkınma Barış ve kalkınma girişimleri için sporun kapsamını arttırmak ve şiddet karşıtı dayanışma ve hoşgörünün evrensel değerleri üzerine daha fazla odaklanılmasını desteklemek.

 

Gün içerinde yapılacak etkinlikler için Radyo ilef,  91.0 frekansından  ya da  http://ilef.ankara.edu.tr/radyoilef/ adresinden takip edilebilir.